Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Aktualu vaikus su negalia auginančioms šeimoms: galės tapti aprūpintojais

informacijaNuo rugsėjo 1 dienos įsigalioja nauja tvarka – žmonės, namuose slaugantys ar prižiūrintys vaiką, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl psichikos ar elgesio sutrikimų, šiam sukakus 18 metų, 36 mėnesiams galės gauti žmogaus su negalia aprūpintojo statusą. Aprūpintojas galės būti draudžiamas valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu bei privalomuoju sveikatos draudimu. Nauja tvarka užtikrins žmonių su negalia šeimų socialinę gerovę ir sumažins administracinę naštą.

„Nauja tvarka sudarys galimybes artimiesiems, kurie rūpinasi namuose slaugomu ar prižiūrimu vaiku su negalia, ir toliau, t. y. sukakus jo pilnametystei, jį aprūpinti iki 36 mėnesių, kol teismas paskirs globėją ar rūpintoją. Šeimos, auginančios sunkų neįgalumo lygį turintį vaiką, labai laukė šių pokyčių. Dabar jos galės gauti jų vaikams dėl negalios priklausančią pagalbą bei išmokas nesikreipus į teismą dėl šių vaikų neveiksnumo nustatymo ir globėjo paskyrimo“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Kokia problema sprendžiama? Dažnai šeimose, auginančiose sunkią negalią turinčius vaikus, vienas iš tėvų nedirba arba vaiką augina tik vienas iš tėvų, ir slaugomam ar prižiūrimam artimajam mokamos išmokos ir kompensacijos, sudaro didelę dalį šeimos gaunamų pajamų. Kol nenustatomas asmens veiksnumas jam sukakus 18 metų, šeima negali gauti išmokų ir kompensacijų, todėl tampa sudėtinga tinkamai pasirūpinti slaugomu ar prižiūrimu artimuoju, atliepti jo individualius poreikius. Veiksnumo nustatymo procesas iki teismo sprendimo priėmimo užtrunka net iki 36 mėnesių.

Kam gali būti skiriamas aprūpintojas? Namuose slaugomam ar prižiūrimam pilnamečiui, turinčiam negalią, kuriam iki pilnametystės buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl psichikos ir (ar) elgesio sutrikimų, ir kuris dėl negalios negali savimi pasirūpinti.

Kas gali būti skiriamas aprūpintoju? 1) slaugomo ar prižiūrimo asmens tėvas (įtėvis) ar motina (įmotė), senelis, močiutė, pilnametis brolis ar sesuo; 2) iki slaugomo ar prižiūrimo asmens pilnametystės teismo sprendimu paskirtas globėjas ar rūpintojas.

Žmogaus su negalia aprūpintojas galės kreiptis į įvairias įstaigas dėl socialinės integracijos paslaugų slaugomam ar prižiūrimam žmogui, o taip pat galės gauti ir naudoti asmeniui su negalia skiriamas tikslines kompensacijas, šalpos ir kitas išmokas, socialinio draudimo pensijas slaugomo ar prižiūrimo asmens reikmėms. Svarbiausia aprūpintojo pareiga – visokeriopai rūpintis slaugomu ar prižiūrimu žmogumi, tenkinti jo būtiniausius individualius poreikius.

Siekiant mažinti administracinę naštą bei sunkumus slaugomo ar prižiūrimo asmens artimiesiems, asmeniui, kuriam iki 18 metų buvo nustatytas sunkus neįgalumo lygis dėl sunkaus arba gilaus protinio atsilikimo, sukakus 18 metų, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) nustatys 0 proc. darbingumo lygį. Dėl to papildomai kreiptis į NDNT nereikia. Nesutikus su sprendimu, artimiesiems paliekama teisė kreiptis su asmenį gydančio gydytojo siuntimu į NDNT dėl darbingumo lygio nustatymo.

Aprūpintojo socialinis draudimas. Aprūpintojas galės būti draudžiamas valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu bei privalomuoju sveikatos draudimu. Aprūpintojas bus draudžiamas valstybės lėšomis tik tuo atveju, jeigu jis tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Įvertinkite paslaugos suteikimą!
[Vertinimai: 0 Vidurkis: 0]
Pasidalinkite
Scroll to Top