Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Atidengta atminimo lenta, skirta žydų pradinės mokyklos TARBUT 100-mečiui paminėti

Nuo rugsėjo 14 iki rugsėjo 29 dienos Tauragėje vyko žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“. Paskutiniąją renginių ciklo dieną, trečiadienį, ant pastato (Vytauto g. 55), kuriame veikė keturmetė žydų mokykla, atidengta atminimo lenta, skirta žydų pradinės mokyklos TARBUT 100-mečiui paminėti.

„Ko gero, ne visi tauragiškiai žino, kad 1921 m. šiame pastate skambėjo žydų tautybės vaikų juokas, skambėjo jidiš kalba, tačiau baisi holokausto tragedija nutildė vaikišką klegesį ir sunaikino žydišką šio miesto dvasią“,– kalbėjo renginio vedėja, Kultūros centro vyriausioji renginių režisierė Algima Juščiuvienė.

Nuo 1921 Iki 1941 m. šiame pastate buvo žydų pradinė mokykla, 1947 m. įsikūrė rusų progimnazija, 1954 m. Tauragės muzikos mokykla, 1988 m vakarinė mokykla, o nuo 1986 m. iki šiol pastatas priklauso generalinei prokuratūrai. Tai seniausias namas mieste statytas švietimo įstaigai.

Keturmetėje žydų mokykloje tuomet mokėsi apie pustrečio šimto vaikų, visi šios mokyklos mokytojai buvo licencijuoti ir algas gaudavo iš Švietimo ministerijos. Mokykla priklausė TARBUT mokyklų tinklui, o tai reiškė, kad buvo stipriausia modernaus švietimo organizacija rytų Europoje.

TARBUT mokyklų idėja – vaiko intelektualinio, moralinio ir estetinio potencialo puoselėjimas per muziką piešimą ar fizini lavinimą. Be TARBUT mokyklos Tauragėje taip pat veikė žydų vaikų darželis, privati progimnazija, draugijos.

Projektas žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“ vykdomas antrus metus iš eilės. Pasak A. Juščiuvienės, tai leidžia atversti lapą apie žydų tautos istoriją, jų kultūrą bei geriau pažinti tuos, kurie sudarė didelę dalį Tauragės gyventojų.

Renginyje dalyvavęs Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas dėkojo už projekto įgyvendinimą, visuomenės švietimą bei pridūrė, kad žinodami praeitį galime kurti geresnę ateitį sau ir savo vaikams.

Renginyje taip pat dalyvavo Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliksas Puzemskis, Lietuvos žydų bendruomenės, kultūros atstovai, tarybos nariai ir kiti svečiai. 

[ngg src=”galleries” ids=”109″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Pasidalinkite
Scroll to Top