Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Erdvę veikti atveriančios Tauragės istorija užfiksuota JAV dokumentiniame filme

Sumažinti savivaldybės vaidmenį ir išlaisvinti žmonėms erdvę veikti pasirinkusios Tauragės pavyzdys gali paskatinti tūkstančius lietuvių grįžti į gimtuosius namus.

JAV įsikūręs tarptautinis tinklas „Atlas Network“ antradienį pristato dokumentinį filmą „Klestėti namuose“ (Thriving at Home in Lithuania, 2021), kurio centre – į Tauragę iš Didžiosios Britanijos gyventi ir dirbti sugrįžusio Dainiaus istorija.

„Lietuvos valdžia nuolat kelia klausimą, ką ji turėtų daryti, kad svetur gyvenantys lietuviai grįžtų namo. Reikia imtis konkrečių žingsnių, kad ištuštėjusi provincija atsigautų ir vėl klestėtų. Tauragės savivaldybės atvejis tam rodo kelią“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI), prisidėjusio prie dokumentinio filmo kūrimo, vadovė Elena Leontjeva.

Tauragės rajono savivaldybė, užėmusi itin žemą vietą (47 vietą iš 53 vertintų rajono savivaldybių) 2014 m. LLRI parengtame savivaldybių indekse, sąmoningai pasirinko mažinti savo dalyvavimą ūkinėje veikloje, perleisti žmonėms ir privačioms įmonėms savo valdomus, bet apleistus žemės sklypus ir gamybinius pastatus.

„Peržiūrėjusi savivaldybės turimą turtą – nuo pastatų iki žemės ir savivaldybės įmonių – tuometė miesto valdžia nustatė, ko turėti ir prižiūrėti jai nebūtina, kas eikvoja ribotus viešuosius išteklius ir ką galima parduoti tiems, kurie iš tikrųjų nori investuoti, kad tas turtas taptų produktyvus“, – sakė dabartinis Tauragės meras Dovydas Kaminskas.

Kelią, kaip gerinti žmonių ekonominės veiklos sąlygas, savivaldybei nurodė LLRI atliekamo indeksas. „Jis yra taip sumąstytas, kad savivaldybėms siunčia signalą apie dalykus, kurie žemyn tempia gyvenimo konkrečioje regione perspektyvas. Tuo pačiu ji leidžia užčiuopti sritis, kurių pokyčiai labiausiai skatintų ekonomikos atsigavimą ir regiono klestėjimą“, – komentavo E. Leontjeva.

Dokumentiniame filme pasakojama, kad vienas iš tuo metu savivaldybei priklausiusių, neužstatytų žemės sklypų buvo parduotas žvejybos ir sporto tinklus gaminančiai Danijos įmonei. Papildomo sklypo įsigijimas leido jai išplėsti gamybos pajėgumus 30 proc., įdarbinti daugiau darbuotojų, sumokėti daugiau mokesčių.
„Džiaugiamės, kad mūsų pagalba brėžiant aiškią reformų kryptį padėjo savivaldybei gerinti verslo aplinką ir miesto valdymą, pabrėžė LLRI prezidentė. – Visa tai – priemonės, kurias kiekviena savivaldybė gali padaryti, kad žmonėms nereikėtų laimės ieškoti svetur“.

Minėtoje Danijos įmonėje šiuo metu dirba ir pagrindinis filmo herojus Dainius. „Labai džiaugiuosi, kad turiu šį darbą, šiame mieste, – filme kalba Dainius. – Man tai pats gražiausias miestas ir tikrai jo nekeisčiau į jokį kitą.“ Jis vertina tai, kad jo vaikai gali lankyti lietuvišką darželį ir mokyklą, jis pats – dirbti vakarietiškai valdomoje įmonėje ir kurti aukštą pridėtinę vertę.

„Tam, kad žmonės būtų išlaisvinti veikti, valstybė ir savivaldybės pirmiausia turi sukurti tam tinkamą erdvę. Tauragės pavyzdys rodo, kaip kryptingais, nors ir mažais žingsniukais ta erdvė yra perleidžiama žmonėms. Ir ji tikrai nelieka tuščia, žmonės ją pastebi ir užpildo savo iniciatyva, savo produktyvia ekonomine veikla”, – sakė E. Leontjeva.

Dokumentinį filmą „Klestėti namuose“ (Thriving at Home in Lithuania, 2021) parengė tarptautinis tinklas „Atlas Network“, bendradarbiaudamas su LLRI Ir Tauragės miesto savivaldybe. Visą Dainiaus istoriją atskleidžiantį dokumentinį filmą galite peržiūrėti čia:

 

Pasidalinkite
Scroll to Top