
Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai ne mažiau kaip 35 val. per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje, kartą per mėnesį susitinka su paskirtu mentoriumi ir mokosi įveikti sunkumus, verčia patirtį išmokimais. JST programa – galimybė ne tik atrasti patinkančią veiklos kryptį, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas.
Tauragės atvirasis jaunimo centras (AJC) savanorius priima nuo pat šios programos pradžios Tauragės rajono savivaldybėje 2020 m. Šį pusmetį AJC savanorišką tarnybą atlieka 4 savanorės – Toma, Ūla, Gabija ir Indira.
Sveikos, merginos. Trumpai prisistatykite – iš kokios mokyklos esate, kiek Jums metų, kelintoje klasėje mokotės?
Toma: Mokausi Tauragės „Versmės“ gimnazijoje, 11 klasėje. Man 16 metų.
Ūla: Aš esu iš Tauragės Žalgirių gimnazijos, man 15, einu į 9 klasę.
Gabija: Aš taip pat esu iš Žalgirių gimnazijos, einu į 11 klasę.
Indira: Aš mokausi Tauragės „Versmės gimnazijoje“, man 15, einu į 9 klasę.
Apie JST programą visos merginos sužinojo iš reklamos socialiniuose tinkluose ir draugų, jau baigusių šią programą, rekomendacijų.
Kodėl pasirinkote savanorystę atlikti Tauragės atvirajame jaunimo centre?
Toma: Įsigilinusi į visų priimančių organizacijų aprašymus ir siūlomas veiklas išsirinkau sau patraukliausią ir įdomiausią.
Ūla: Mano dėmesį atvirasis jaunimo centras patraukė todėl, nes jame vykdomos veiklos jaunimui, kas man labai patinka. Mėgstu bendrauti su žmonėmis, užmegzti naujas pažintis, todėl pagalvojau, jog ši vieta mano savanorystei tiktų labiausiai.
Gabija: Aš turėjau daug variantų, ir, tiesą pasakius, atvirasis jaunimo centras net nebuvo tarp jų. Tačiau pasikonsultavusi su šios programos mentoriumi Tauragėje ir įvertinusi, kokias veiklas siūlo mano pasirinktos organizacijos ar įstaigos, supratau, kad vis dėlto save realizuoti galėčiau ir atvirame jaunimo centre.
Indira: Aš taip pat turėjau keletą variantų, iš kurių rinkausi, tačiau pabendravusi su mentoriumi, jaunimo centro kolektyvu supratau, kad savo jėgas norėčiau išbandyti čia.
Kokias užduotis gaunate savanoriaudamos čia? Kokia yra jūsų savanorystė?
Toma: dažniausiai padedu mobiliojo darbo su jaunimu išvykų metu, tiek į kaimiškas vietoves, tiek su globoje esančiu jaunimu, organizuoju užimtumą susirinkusiems jaunuoliams, prisidedu prie renginių.
Ūla: Mano savanorystė vyksta čia, centre. Prireikus, padedu jaunimo darbuotojoms, gaunu įvairių užduočių. Dažniausiai tenka maketuoti plakatus ar kitą vaizdinę medžiagą renginiams ar kitoms veikloms.
Gabija: dažniausiai savanoriauju čia, jaunimo centre, bet būna, kad vykstu į mobilias išvykas, jeigu ten reikia pagalbos. Mano pagrindinė savanorystės užduotis organizuoti centro lankytojams užimtumą – žaisti su jais stalo žaidimus, juos mokyti, mokytis pačiai, padėti jaunimui su xbox ar virtualios realybės įrenginių naudojimu, prisidėti prie organizuojamų renginių ar veiklų.
Indira: savanorystę pradėjau labai neseniai, todėl dar negaliu pakomentuoti. Kol kas tik susipažįstu su kolektyvu ir centro aplinka.
Merginoms atrodo, kad ši programa nėra per didelis iššūkis jaunam žmogui, moksleiviui. Net jei ir reikia surinkti bent 35 valandas savanorystės per mėnesį, rinkti kompetencijų ženkliukus, reguliariai stebėti savo progresą su mentoriumi ir panašiai. Jų teigimu tereikia sugebėti susiplanuoti savo laiką, turėti aiškią darbotvarkę ir prioritetus.
Kaip jums sekasi derinti mokslus, popamokinę veiklą, socialinį gyvenimą ir savanorystę?
Toma: kadangi mokslo metai prasidėjo dar neseniai, kol kas sunku pasakyti, kaip seksis viską suderinti, bet iki šiol viską suderinti sekasi neblogai. Turiu laiko ir pailsėti, ir pasavanoriauti, ir pasimokyti, ir pasiekti gerų mokymosi rezultatų.
Ūla: pasitaiko akimirkų, kai atrodo, kad nebespėju, tačiau tuomet tenka susidėlioti veiklos prioritetus, atsakingai susiplanuoti laiką ir viskas išsisprendžia. Labai gerai, kad jaunimo centras dirba popiet, todėl lengviau visur suspėti. Taip pat gauname užduočių, kurias galime atlikti ir nuotoliniu būdu.
Gabija: faktas tas, kad visų pirma turi susidėlioti prioritetus, todėl visi būreliai yra žemesnėje vietoje, nei savanorystė. Bet ateityje, manau, kad viską pavyks suderinti.
Indira: kol kas negaliu pasakyti, kaip man pavyks viską suspėti, bet didelis privalumas tas, kad jaunimo centras dirba ir savaitgalį, todėl savanoriauti galima ir nedarbo dienomis.
Savanoriai organizacijose turi savo kuratorius. Kuratorius įsipareigoja apmokyti jauną žmogų, ugdyti ir palaikyti tarnybos metu. Merginos teigia, jog su savo kuratorėmis sutaria puikiai, kuratorių požiūris labai lankstus, pagarbus, veiklą galima lengvai suderinti, iškilus sunkumams visuomet sulaukia pagalbos.
Kokios priežastys nulėmė, kad pasiryžote atlikti šią programą? Ar vien dėl papildomo 0,25 stojamojo balo?
Toma: norėjau išmokti, pamatyti, patirti kažką naujo, laiką praleisti prasmingiau. Čia tarsi pirmoji darbo patirtis. Žinoma, papildomas stojamasis balas irgi prisidėjo.
Ūla: aš nusprendžiau pasirinkti ne būrelį, o savanorystę todėl, nes noriu kažkam kažką padėti, būti naudinga savo darbais.
Gabija: neslėpsiu, pagrindinė motyvacija buvo papilomas balas, bet kuo toliau, tuo labiau suprantu, kad jaunimo darbuotojo darbas man visai patinka. Pajuokaujame, kad ateityje galbūt užimsiu organizacijos vadovės vietą.
Indira: pasirinkau atlikti šią programą dėl naujų patirčių, žinių, ir, žinoma, papildomo 0,25 stojamojo balo.
Ir paskutinis klausimas, kokį patarimą duotumėte po jūsų ateisiantiems savanoriams?
Toma: patarčiau bandyti, daryti ir nebijoti suklysti.
Ūla: mano patarimas – būti kantriam, nes užtruks laiko, kol viską suprasi, su viskuo susipažinsi.
Gabija: sakyčiau, jog svarbu būti savimi, neapsimetinėti, bendrauti ir pasiimti viską, ką tau duoda ši programa.
Indira: aš taip pat patarčiau išbandyti naujus dalykus, eiti ir daryti.
Tauragės rajono savivaldybėje JST programa vykdoma nuo 2020 m. Programą jau baigė 47 savanoriai.
Daugiau informacijos apie Jaunimo savanorišką programą rasite ČIA arba susisiekus su Tauragės rajono savivaldybės savanorių mentorium Laurynu Kryžausku, tel. nr. 8 684 05 430.