Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Slaugos paslaugos namuose: kam priklauso ir kur kreiptis?

slaugaSausio 20 d. Tauragės rajono savivaldybės administracijoje vyko diskusija dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo Tauragės savivaldybėje ir Tauragės apskrityje. Diskusijoje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai Marius Čiurlionis ir Ilona Šakienė, ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikiančių įstaigų administracijos darbuotojai, asmenys atsakingi už šių paslaugų organizavimą ir savivaldybių atstovai.

Susitikimo metu aptarti iššūkiai ir galimybės plėtojant slaugos paslaugas namuose, išgirsti paslaugų tiekėjai ir jų nuomonė, kokiomis priemonėmis būtų galima didinti šių paslaugų kokybę ir prieinamumą. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, poreikis sveikatos priežiūros paslaugoms vis didėja, todėl ministerija yra numačiusi skelbti viešąjį konkursą ir aprūpinti įranga ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikiančias komandas.

Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose. Kas tai?

Tai asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pacientų namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų prieinamumą, tęstinumą, tenkinant paciento slaugos poreikius namų sąlygomis, skatinant paciento savirūpą bei gerinant paciento gyvenimo kokybę.

Sveikatos priežiūros paslaugas namuose teikia slaugytojų, slaugytojų padėjėjų ir kineziterapeutų komanda. Šių paslaugų tikslas yra sudaryti sąlygas kiekvienam žmogui kuo ilgiau savarankiškai gyventi bendruomenėje, užtikrinant jų sveikatą ir apsaugant juos nuo ligos paūmėjimo ar esamų simptomų progresavimo.

Siuntimą ambulatorinėms slaugos paslaugoms namuose išrašo paciento šeimos gydytojas, todėl dėl šių paslaugų gavimo, žmogus arba jo artimasis gali kreiptis į šeimos gydytoją.

„Šiuo metu tauragiškiams yra sudarytos sąlygos gauti slaugytojų, slaugytojų padėjėjų ir kineziterapeutų pagalbą namuose, tačiau senėjant visuomenei ir vis labiau augant sveikatos specialistų teikiamų paslaugų poreikiui, ateityje planuojama plėsti esamą komandą, į ją pakviečiant ir ergoterapeutą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad slaugos namuose paslaugas gali gauti ne tik tie, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, todėl kviečiu pasinaudoti teikiamomis paslaugomis ir primenu, kad visos slaugos namuose paslaugos yra nemokamos“,– kalbėjo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.

Teikdamas slaugos paslaugą namuose, slaugytojas atlieka injekcijas, lašinės prijungimą, priežiūrą ir lašinę infuziją kateteriu; paima kraują, šlapimą ir kt. laboratoriniams tyrimams; atlieka elektrokardiogramą, žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų priežiūrą (stomų priežiūrą), enterinį maitinimą ir kt.

Kineziterapeutas nustato, gydo ir/ar kompensuoja judesių sutrikimą ir didina fizinį bei funkcinį pajėgumą. Padeda grąžinti ir lavina ne tik optimalią fizinę funkciją, bet ir optimalų sveikatingumą, fizinį pajėgumą bei gyvenimo pilnatvę (kokybę). Padeda išvengti ligų , simptomų, pažeidimų progresavimo, funkcijos ribotumo ir neįgalumo, kurį gali sukelti ligos, sutrikimai, būklės ar su(pa)žeidimai.

Slaugytojo padėjėjas teikia asmens higienos paslaugas, padeda prausti, maitinti pacientą.

Kas gali gauti slaugą namuose?

  • Asmenys iki 18 metų, turintys negalią, kuriems pripažintas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis.
  • Suaugę asmenys, turintys negalią, kuriems yra nustatytas nuolatinės slaugos poreikis arba nuolatinės priežiūros I lygio poreikis, didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
  • Senatvės pensijos amžiaus sulaukę asmenys, kai jiems nustatytas Bartelio indeksas yra iki 61 balo.
  • Pacientai, kuriems yra atlikta tracheostoma ar gastrostoma ir būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų.
  • Pacientai, kuriems po gydymo stacionare dėl somatinių ligų ir pažeidimų nustatytas bendras funkcinis sutrikimas, kurie kasdieniame gyvenime yra visiškai priklausomi arba beveik visiškai priklausomi nuo kitų žmonių pagalbos.
  • Visi paliatyvūs pacientai, t.y. asmenys, sergantis sunkia ir nepagydoma liga.

Paslaugos yra teikiamos tol, kol asmeniui yra reikalingos slaugos paslaugos. Kai yra teikiamos slaugos ar paliatyviosios pagalbos paslaugos namuose, šeimos gydytojas lieka tas pats. Jis ir toliau rūpinasi paciento sveikata ir bus pagrindinis jo gydytojas.

VšĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras nemokamai ir profesionaliai slaugos paslaugas ligonių namuose teikia nuo 2021 m. spalio mėn. Per 2022 m. specialistų komanda namuose aplankė 323 pacientus.

VšĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo Donato Petrošiaus teigimu, pacientai ir jų šeimos nariai greitai susidraugauja su juos lankančiais darbuotojais, užsimezga ryšys ne tik su ligoniais, bet ir jų artimaisiais, kurie domisi paciento sveikata, priima patarimus.

„Darbuotojai suteikia ne tik medicininę pagalbą, bet ir bendrauja – o tai ligoniams, neišeinantiems iš namų, labai svarbu. Pagerėja ne tik fizinė, bet ir psichologinė savijauta. Ligonius slaugome namuose atsižvelgdami į gydytojų nurodymus ir rekomendacijas, su gydytoju nuolat palaikomas ryšys ir kartu sprendžiamos iškylančios problemos. Slaugytojos pataria artimiesiems, kaip prižiūrėti ligonį, kad jis jaustųsi kuo geriau“,– sakė D. Petrošius.

Slaugos namuose paslaugos yra finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, gyventojams už paslaugas mokėti nereikia.

Pasidalinkite

Kitos naujienos

Išankstinė registracija paramai
2023/2024 metų šildymo sezonas: ką svarbu žinoti?
Tauragės rajono savivaldybės gyventojai jau ...
Skaityti daugiau »
Sniego valymo automobilis
Kaip žiemą prižiūrimi valstybinės reikšmės keliai?
Žiemos sezonu galima pastebėti, kad ...
Skaityti daugiau »
Statinių prieinamumo vertinimo įrankis – stasis.lt
Lietuvoje yra tūkstančiai visuomeninės paskirties ...
Skaityti daugiau »
Scroll to Top