Tauragės rajono savivaldybės

Naujienos

Tvarumo strategijos Lietuvoje, arba kada tapsime žalesni?

Daugybė pasaulio pirmaujančių miestų renkasi ilgalaikes žaliąsias strategijas ir jas nuosekliai vysto. Lietuvos savivaldybės žaliosios ekonomikos kryptimi žengia skirtingai: vienos spartesniu ir drąsesniu žingsniu, o kitos – nukeldamos tai ateičiai.

Sprendimą padiktavo aplinka

Architektūra gali būti viena iš strategijų, siekiant įgyvendinti tvaraus miesto viziją. „Structum“ organizuojamo konkurso „Išmanusis miestas“ dalyviai kasmet savivaldybėms pasiūlo idėjų ir sprendimų, kaip vienoje ar kitoje teritorijoje būtų galima išpildyti tvarumo siekiamybę. Šiame projekte du kartus dalyvavusi Tauragės rajono savivaldybė dar 2015 m. išsikėlė tikslą tapti žaliausia ir ekologiškiausia savivaldybe Lietuvoje. Šią viziją miestas ir toliau nuosekliai plėtoja.

„Kai kuriose srityse iš tiesų esame labiau pažengę nei kitos savivaldybės. Galbūt mūsų savivaldybė išsiskiria tuo, kad, turėdami tvaraus miesto viziją ir gavę galimybę įgyvendinti vieną ar kitą strategiją, iš karto tuo naudojamės, todėl sutaupome laiką, kurį kiti skiria svarstymams. Dėl to dažnai būname pirmi. Tačiau kai eini pirmas, neišvengiamai padarai vieną ar kitą klaidą, iš kurių kiti gali pasimokyti“, – sako Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

Anot jo, tokio tikslo siekimą padiktavo pati aplinka, nes Tauragėje jau seniai naudojama saulės, vėjo, vandens ir net dumblo energija. Rajone įrengtas ir didžiausias šalyje vėjo jėgainių parkas.

Mero teigimu, tvaraus miesto kūrimas prasidėjo nuo viešojo transporto sistemos pertvarkymo. Iš pradžių 18 metų senumo transporto priemonės buvo pakeistos naujomis. Vėliau miesto gatvėmis pradėjo kursuoti trys elektrobusai, kurių planuojama įsigyti ir daugiau.

„Tam, kad įsigytume elektrinių autobusų, reikėjo daug politinės valios ir priimti sunkius sprendimus“, – tikina D. Kaminskas.

Savivaldybė ir toliau pasiruošusi aktyviai plėtoti tvarumo politiką, įgyvendindama darnaus judumo planą.

„Teikiame prioritetą ekologiškam viešajam arba bevarikliam transportui. Dar šiemet planuojame įgyvendinti papildomus autobusų maršrutus. Mūsų ambicija iki 2030 m. viešojo transporto keleivių srautą padidinti iki 30 %. Šiuo metu gyventojai viešuoju transportu gali naudotis nemokamai“, – teigia Meras.

Netolimoje ateityje Tauragės rajono savivaldybė kartu su keturiomis aplinkinėmis savivaldybėmis ruošiasi įgyvendinti bendrą viešojo transporto sistemą. Taigi žmogus, įsigijęs elektroninį bilietą, galės keliauti po visą Tauragės apskritį.

Tauragės rajono savivaldybei priklauso ir du elektromobiliai. Kitais metais planuojama pakeisti visus senus benzininius automobilius ir nuomoti elektromobilius.

„Tauragės rajono savivaldybės įstaigose norime įgyvendinti transporto priemonių dalijimosi sistemą, t. y. įsteigti bendrą automobilių parką, kad kiekvienas norintis galėtų juo pasinaudoti. Planuojame per trejus ar ketverius metus visiškai pereiti prie ekologiško transporto“, – atskleidžia D. Kaminskas.

Prie ekologiško miesto kūrimo strategijos prisideda ir sprendimai dėl atsinaujinančios energetikos. Šiuo metu ant 21 viešojo pastato Tauragėje yra įrengti saulės kolektoriai. Meras džiaugiasi, kad pernai visame rajone net 3,5 tūkst. šviestuvų buvo pakeisti LED šviestuvais.

D. Kaminskas įsitikinęs, kad miestai nebeturi kito pasirinkimo – tik tapti tvarūs, nes visas ekonomikos augimas paremtas būtent tvariu vystymųsi. Tačiau, anot jo, neretai tvarumo strategijoms įgyvendinti pritrūkstama lėšų.

Visą žurnalo „Structum“ straipsnį galite skaityti Čia.

Pasidalinkite
Scroll to Top