Atsparumas sukčiams – viena iš finansinio raštingumo kompetencijų, ją būtina įgyti kiekvienam gyventojui. Pirmiausia raginame jus pasirūpinti savo asmens duomenų ir lėšų saugumu ir jokiais atvejais neprarasti budrumo. Sukčiai imituojamas situacijas kuria taip, kad jos primintų realias situacijas, todėl svarbu neskubėti, įsigilinti į gautą informaciją ir, prieš imantis veiksmų, gerai juos apgalvoti. Gerai susipažinkite su gauta bei kitais būdais prieinama informacija ir neskubėkite imtis veiksmų, ypač tais atvejais, kai esate raginami sprendimą priimti kuo skubiau.
Ką daryti, jei įtariate, kad pakliuvote į sukčių pinkles?
Nutraukite bet kokį bendravimą su sukčiais
Sukčiai taiko psichologinį spaudimą, bandydami įtikinti, kad įvyko nesusipratimas, ir jei tik pervesite jiems dar lėšų, atgausite anksčiau pervestas. Nepasiduokite spaudimui ir nutraukite bet kokį bendravimą su įtartinais asmenimis.
Nedelsdami kreipkitės į savo mokėjimo paslaugų teikėją (banką, el. pinigų ar kitą įstaigą)
Finansų įstaigos kai kuriais atvejais dar turi galimybę sustabdyti tokio pobūdžio mokėjimus ir išgelbėti Jūsų pinigus. Jei tai mokėjimo kortelės duomenų vagystė – kuo skubiau ją užblokuokite, kad sukčiai nenurašytų dar daugiau lėšų.
Informuokite Lietuvos policiją
Praneškite teisėsaugos institucijai visą turimą informaciją, kad tyrimas būtų atliktas kuo efektyviau.
Jei tai investicinis sukčiavimas, informuokite Lietuvos banką
Apie sukčius el. paštu [email protected] informuokite Lietuvos banką – Lietuvos bankas turi galimybę blokuoti neteisėtas investavimo paslaugas siūlančias svetaines. Blokuojamų svetainių sąrašą rasite svetainėje www.lb.lt
Dalinkitės istorijomis apie sukčius
Taip gali nutikti bet kam, patekti į sukčių pinkles nėra ir neturėtų būti gėda, o dalinimasis tokia patirtimi gali apsaugoti kitus.
Lietuvos banko informacija