2022 m. „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) savivaldybių skaidrumo tyrime Tauragės rajono savivaldybė surinko 90 proc. ir užėmė 7 vietą, kuria dalijasi su Klaipėdos miesto, Neringos ir Joniškio rajono savivaldybėmis.
Lyginant su ankstesnių metų tyrimais, rezultatas pagerėjo. 2014 m. Tauragės rajono savivaldybė gavo 61 proc., 2018 m. – 47 proc., 2022 – 90 proc.
„Paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad Tauragės rajono savivaldybė padarė didelę pažangą. Aukščiausiai balais įvertintos finansų, pirkimų ir kitos svarbios sritys. Atkreipsime dėmesį į gautus tyrimo rezultatus ir sieksime, kad sekančiame vertinime maksimalų balų skaičių surinktų visos vertinamos sritys“,– sakė Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.
Naujausias „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) savivaldybių skaidrumo tyrimas rodo, kad per beveik dešimtmetį Lietuvos savivaldybių bendras skaidrumo lygis išaugo pusantro karto. Visi duomenys pateikiami www.jurgiokepure.lt.
Tauragės rajono savivaldybė didžiausią (100 proc.) įvertinimą pelnė šiose srityse:
- Dalyvavimo (aiškiai informuojama apie gyventojų galimybę dalyvauti viešose konsultacijose, skelbiama, į kokius jų pasiūlymus buvo nuspręsta atsižvelgti arba ne ir kodėl).
- Pirkimų (viešinami planuojami viešieji pirkimai, jų specifikacijos, taip pat ankstesnius konkursus laimėję tiekėjai, jų teikiamos paslaugos ir šių paslaugų vertės).
- Finansų (viešinami einamųjų bei praėjusių metų biudžetai, finansinės ataskaitos).
- Įmonių (viešinamos visos savivaldybei priklausančios įmonės, įstaigos ir bendrovės bei nurodoma, kokią dalį jų akcijų valdo savivaldybė).
- Darbuotojų (savivaldybės darbuotojų atliekamos funkcijos ir pareigybės skelbiamos prie kiekvieno darbuotojo, ne tik prie bendro departamentų ar skyrių aprašymo).
„Šis vertinimas – tai antikorupcinės higienos pratimas. Džiugu, jog vis daugiau savivaldybių pradeda veikti skaidriau bei išbando geruosius pavyzdžius savo veikloje, tokius kaip dalyvaujamieji biudžetai.”, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus laikinoji vadovė Ingrida Kalinauskienė.
Tyrime vertintos visos 60 savivaldybių. Jų svetainėse žiūrėta, kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir paslaugas, biudžetą, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.
Vertinimo metodologija kurta pagal „Transparency International“ Portugalijos ir Slovakijos skyrių savivaldos skaidrumo tyrimus.
Tyrimo rezultatai pateikiami ČIA.